Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üye olmadan ve mesaj atmadan önce Forum Kurallarını okuyalım:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=54.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Maçınızdaki Hakem Hataları ve Kafa Karıştıran Kurallar  (Okunma sayısı 136680 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı dernek

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Maçınızdaki Hakem Hataları ve Kafa Karıştıran Kurallar
« Yanıtla #450 : Ocak 14, 2015, 22:00:57 »
Arkadaşlar, Türkiye'de Korumalı Futbol Hakemliğinin kalitesini yükseltmenin ön koşullarından biri kuşkusuz kaliteli hakemler yaratmaktır. Kaliteli hakemden kastımız ise oyun kurallarını iyi bilen, iletişimi güçlü, dil bilen, gayretli ve ahlaklı vs. hakemdir. Şimdi kaliteli hakemlerin sayısı artırmak bakımından önümüzde bir fırsat var. 17-18 Ocak 2015'de İzmir'de, 24-25 Ocak'da İstanbul'da ve Ankara'da hakem alımı yapılacaktır. İzmir'deki seminer 17-18 Ocak 2015 tarihlerinde saat 10:00 - 17:00 arasında Atatürk Stadyumu Toplantı Salonu Halkapınar /İZMİR adresinde yapılacaktır. Ankara ve İstanbul'daki seminerlerin yer ve saat bilgileri kesinleştiğinde buradan ilan edebiliriz. Aynı zamanda ayrıntıları ve benzeri ilanları http://tfkfhgd.org adresinden takip edebilirsiniz. Lütfen konuyla ilgileneceğini düşündüğünüz kimseleri bilgilendirin. Kursa katılım şartları şöyledir:

1-En az Lise ve dengi okul mezunu olmak.
2-Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut veya akıl hastalığı ile malül bulunmamak, engelli spor branşlarında ise yalnızca görme ve zihinsel engelli olmamak,
3-Taksirli suçlar hariç olmak üzere ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veya affa uğramış olsalar bile devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla; zimmet, ihtilas, irtikap rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, hileli iflas, yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırmak, devlet sırlarını açığa vurmak suçlarından dolayı tecil edilmiş olsa dahi ceza almamış olmak,
4-En az 18 yaşını doldurmuş olmak,
5-7/1/1993 tarihli ve 21458 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Amatör Spor Dalları Ceza Yönetmeliğine göre son üç yıl içinde bir defada 6 aydan fazla ve/veya toplam 1 yıldan fazla ceza almamış olmak.

İstenen Belgeler:

1-Dilekçe (açık adresli)
2-4 Adet vesikalık Fotoğraf
3-Sağlık Raporu (Hükümet tabipliğinden ve Sağlık Ocağından ASLI)
4-Savcılık iyi hal evrakı ASLI
5-Nüfus cüzdan sureti (resimli)
6-Milli sporcu olanlar Millilik belgesi getireceklerdir.(varsa)
7-Korumalı Futbol branşında sporcu yaptığını belgelemek. (varsa)
8-Kursa katılanlar kurs ücreti olan 50.-TL'yi kurs yetkiline teslim edebileceklerdir.

Çevrimdışı Lynch24

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Soundcloud
  • TAFL Takımı: Seattle Seahawks
« Yanıtla #451 : Eylül 27, 2015, 15:49:04 »
Ben 3 senedir NFL takip ediyorum şimdi yeni yeni ncaa football'da takip etmeye başladım, dün TCU maçını izlerken maçın son anlarıydı artık QB topu fırlattı oyuncu yakaladı sonra o oyuncu başkasına attı topu oda başkasına atarken tackle ile indirdiler böyle bir şey yapmak var mı? Hani ben NFL'de rastlamadım. QB topu atar oyuncu tutar koşar sonra tackle ile indirirler veya TD olur ama o oyuncunun topu başkasına atması nasıl oluyor?

Çevrimdışı Julian Edelman

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #452 : Eylül 28, 2015, 13:28:30 »
Ben 3 senedir NFL takip ediyorum şimdi yeni yeni ncaa football'da takip etmeye başladım, dün TCU maçını izlerken maçın son anlarıydı artık QB topu fırlattı oyuncu yakaladı sonra o oyuncu başkasına attı topu oda başkasına atarken tackle ile indirdiler böyle bir şey yapmak var mı? Hani ben NFL'de rastlamadım. QB topu atar oyuncu tutar koşar sonra tackle ile indirirler veya TD olur ama o oyuncunun topu başkasına atması nasıl oluyor?

NCAA'de bu tarz paslar daha açık yapılmaya. 2007 Fiesta Bowl'da Boise State'in Oklahoma Sooners karşısında yaptığı meşhurdur.

http://www.youtube.com/watch?v=Odbim7OBZlk

NFL'de ise maç sonu değilse top el değiştirmez. Bugün Titans öyle bir pozisyonla karşı karşıya kaldı ama Fowler elden çıkartamayınca gitti maç.

Titans'ın buna çok yakınını daha önce yapmışlığı var play-off'ta. Music City Miracle diye bilinir. Youtube'da temiz kayıt bulamadım o yüzden nfl.com linkini verdim.

http://www.nfl.com/videos/nfl-network-top-ten/0ap3000000533526/Top-10-Devastating-Losses-Bills-vs-Titans
Utku Hüseyin Kaya

Çevrimdışı Lynch24

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Soundcloud
  • TAFL Takımı: Seattle Seahawks
« Yanıtla #453 : Eylül 28, 2015, 21:53:14 »
NCAA'de bu tarz paslar daha açık yapılmaya. 2007 Fiesta Bowl'da Boise State'in Oklahoma Sooners karşısında yaptığı meşhurdur.

http://www.youtube.com/watch?v=Odbim7OBZlk

NFL'de ise maç sonu değilse top el değiştirmez. Bugün Titans öyle bir pozisyonla karşı karşıya kaldı ama Fowler elden  çıkartamayınca gitti maç.

Titans'ın buna çok yakınını daha önce yapmışlığı var play-off'ta. Music City Miracle diye bilinir. Youtube'da temiz kayıt bulamadım o yüzden nfl.com linkini verdim.

http://www.nfl.com/videos/nfl-network-top-ten/0ap3000000533526/Top-10-Devastating-Losses-Bills-vs-Titans

Teşekkürler, çok yardımcı oldu. :)

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #454 : Eylül 29, 2015, 09:49:34 »
Rica ederim  :)

Hocam sen biliyorsundur diye yazma gereği görmemiştim ama 1-2 ekleme yapayım hiç takip etmemiş olanlara fayda olması bakımından.

NFL'de reverse diye bir oyun var. Bu paslaşmanın snap sonrası yapıldığı. Başta run play gibi gözükür ama RB de bir başka oyuncuya verir drive ilk başta görünenin tersi yönde yapılır. İlk uygulayan Tom Landry ve Dallas Cowboys'tur. Tam anlamıyla paslaşma sayılmaz çünkü top fırlatılmaz sadece elden ele geçer.

Örnek verelim http://www.nfl.com/videos/nfl-game-highlights/0ap2000000051545/Jones-35-yard-reverse

Fırlatılmış versiyonlarına bu sezon görmedim ama geçen sezondan iki örnek var. Biri Steelers-Texans maçında WR Antonio Brown'un WR Lance Moore'a verdiği pas.

https://www.youtube.com/watch?v=0lrQ0t79Tk8

Ötekisi de Patriots-Ravens maçında WR Julian Edelman'ın yine WR Danny Amendola'ya verdiği pas.

https://www.youtube.com/watch?v=I0F5XLY6oVc

Burada iki noktanın altını çizmekte fayda var.

1- Her receiver forward pass alamaz. Burada ilk pasları alan Edelman ve Brown ineligible receiver olduklarından geriden veya neutral zone hizasını geçmemek kaydıyla QB'den pas alabilirler. Zaten yerleşimlerine bakarsan çizgi hizasının gerisindeler.

2- Julian Edelman kolejde, Antonio Brown ise lisede QB oynamış oyuncular. Hatta Brown'un o dönemki idolü şu an sakatlığı sebebiyle Roethlisberger'in yerine oynayacak Michael Vick. Kaderin cilvesi işte. QB geçmişi olmayana denettirmezler. Edelman bir programda Amendola'ya aslında overthrow attığını fakat Amendola doğru zamanda doğru yerde olduğu için pası yakaladığını söylemişti.

Göze hoş gelse de ucunda yard kaybetme ihtimali olduğundan denenmez. Pas işi ehline bırakılır. Bu kişiler (Brown, Edelman) iyi pas yapabilseler bugün WR değil QB oynarlardı.
Utku Hüseyin Kaya

Çevrimdışı kust1

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #455 : Eylül 29, 2015, 13:34:49 »
ileri pası scrimage çizgisinin gerisinden bir kere yapabilirsin istersen rb ne attır -line oyuncuları hariç- istersen wr ne geriye doğru pası ise istediğin kadar atabilirsin yapılmamasının sebebi riskli olması, bu tip oyunlara trick play denir özel şaşırtma amaçlı oyunlardır. edelman ın attığı pasta topu çizginin gerisinde alıyor burdaki risk o topun canlı olması yani edelman tutamasa defans topu alıp gidebilir vs vs reverse oyununu nfl de yaparlar demişşisiniz bence dünyada en çok denenen oyun Türkiye olabilir bizim zamanında 3 lü reverse oyunlarımız falan vardı  ;) nfl de yapılmamasının sebebı yada bizimki gibi düşük seviyeli ligler olmasının sebebi görevini bilmeyen veya uygulayamayan defan line oyuncularıdır özelliklede defensive end pozisyonu. bu pozisyon bence sahadaki defansıf olarak en zor mevkidir Türkiyedede hakkıyla yapan oyuncu sayısı 3 ü bile geçmez. biraz disiplinli ve akıllı bir d-end oyuncusu için bu oyun -reverse- durdurması en kolay ve ekside bitecek bir oyundur. Ülkemizdede artık azalmasının sebebi artan seviye ile birlikte defans oyuncularının görevlerinin farkın varması, disiplininin artması ve kademeli savunma yapmasını öğrenmesi olduğunu söyliyebilirim. özellikle yüksek seviyelerde qb nin paso geriye doğru attığını gören oyuncular pozisyonlarını kaybetmezler tabiri caizse daha uyanık olurlar bence amendola nın tuttuğu pas mesela defans açısından skandal defansif koordinatöründen kenarda çıldırdığına eminim  :D lateral pas ise daha çok zaman bittiğinde çaresizlikten yapılan bir oyun olur işe yaradığı çok nadirdir ama mesela senesini bilmediğim bi 70 lerde maç var ncaa maçı süre bitiyor öyle gidip td falan çıkartıyorlar o gercekten efsane bilenler direk anlamıştır zaten paylaşırlar.
sevgiler
Batur Kaplan
rams#1

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #456 : Eylül 29, 2015, 15:05:43 »
ileri pası scrimage çizgisinin gerisinden bir kere yapabilirsin istersen rb ne attır -line oyuncuları hariç- istersen wr ne geriye doğru pası ise istediğin kadar atabilirsin yapılmamasının sebebi riskli olması, bu tip oyunlara trick play denir özel şaşırtma amaçlı oyunlardır. edelman ın attığı pasta topu çizginin gerisinde alıyor burdaki risk o topun canlı olması yani edelman tutamasa defans topu alıp gidebilir vs vs reverse oyununu nfl de yaparlar demişşisiniz bence dünyada en çok denenen oyun Türkiye olabilir bizim zamanında 3 lü reverse oyunlarımız falan vardı  ;) nfl de yapılmamasının sebebı yada bizimki gibi düşük seviyeli ligler olmasının sebebi görevini bilmeyen veya uygulayamayan defan line oyuncularıdır özelliklede defensive end pozisyonu. bu pozisyon bence sahadaki defansıf olarak en zor mevkidir Türkiyedede hakkıyla yapan oyuncu sayısı 3 ü bile geçmez. biraz disiplinli ve akıllı bir d-end oyuncusu için bu oyun -reverse- durdurması en kolay ve ekside bitecek bir oyundur. Ülkemizdede artık azalmasının sebebi artan seviye ile birlikte defans oyuncularının görevlerinin farkın varması, disiplininin artması ve kademeli savunma yapmasını öğrenmesi olduğunu söyliyebilirim. özellikle yüksek seviyelerde qb nin paso geriye doğru attığını gören oyuncular pozisyonlarını kaybetmezler tabiri caizse daha uyanık olurlar bence amendola nın tuttuğu pas mesela defans açısından skandal defansif koordinatöründen kenarda çıldırdığına eminim  :D lateral pas ise daha çok zaman bittiğinde çaresizlikten yapılan bir oyun olur işe yaradığı çok nadirdir ama mesela senesini bilmediğim bi 70 lerde maç var ncaa maçı süre bitiyor öyle gidip td falan çıkartıyorlar o gercekten efsane bilenler direk anlamıştır zaten paylaşırlar.
sevgiler

Triple reverse için sadece yok artık LeBron James diyebilirim. Kararı vereni deli de gösterebilir, dahi de.

Hocam bahsettiğin NCAA maçı bu olabilir mi? 80'lerde gerçi.

https://www.youtube.com/watch?v=mfebpLfAt8g
Utku Hüseyin Kaya

Çevrimdışı kust1

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #457 : Eylül 29, 2015, 17:29:52 »
ooo meşhurdu yahu bizim triple reverse ler  :D biraz bilene karşı eksi 10 tutarsa td heheheh
Aynen kardeş dediğim oyun o hatta cal galiba td yapıyor 1 2 saniye kala millet sahaya filan giriyor enteresan valla
Batur Kaplan
rams#1

Çevrimdışı SeattleSeahawks

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #458 : Eylül 29, 2015, 23:38:18 »
TCU maçını Cumartesi bende izledim aynen ilk defa gördüm 3-4 tane pas oldu rugby gibi bu kurar ihlali değil mi yani?

Çevrimdışı kust1

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #459 : Eylül 30, 2015, 14:12:24 »
geriye doğru pas kural ihlali değildir
Batur Kaplan
rams#1

Çevrimdışı oMinaL

• Veteran
    • Profili Görüntüle
Onur Murat İNAL

Galatasaray Tigers
Istanbul Cavaliers
Ege Dolphins

Çevrimdışı War69

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #461 : Mart 26, 2018, 12:36:34 »
Bu sene super lig icin 3.maclar bitiminde gordugum kadariyla ki hepsine bire bir sahit degilim hakemlerin bariz hatalari artik sonuclara kadar etki etmeye baslamistir ki bazi takimlar maddi anlamda daha fazla yatirim yapip daha cok yipraniyorlar superlig icin tecrubesiz hakem atamalari daha fazla oluyor bunlara bir cozum bir oneri fikir ne olabilir cunku gergin ve sert bir sporun icindeyiz , hakemler ucretini alip gidiyorlar sonuclar da onlari baglamiyor.
Ya Savaşçısındır Ya Da Hiçbir şey !!

Çevrimdışı wollywander

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #462 : Mart 28, 2018, 10:26:12 »
Mevcut merkez hakem kurulunun görüşü ben yaptım oldudan ibarettir. Maalesef  burası egosu tavan yapan agalarla dolu bir yapıdır. Size en basitinden şöyle bir örnek vereyim, ilk maçına koç - boğaziçi maçıyla başlayan hakemin halini siz düşünün. (Bkz. 2017 sezonu). Bu düzen mhk değişmedikçe de değişmeyecektir. Bilmeyenler için küçük bir hatırlatma Kuruldan ayrılalı tam 1 yıl oldu. Kuruldaki paşalar istemedikleri içinde görev alamıyorum. Ama şunu asla unutmasınlar su uyur,düşman uyumaz. Hadi kalın sağlıcakla...

Copyright © 2006 - 2018 NFLTR™
SMF 2.0.2 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.115 saniyede 27 sorgu ile oluşturulmuştur