Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Üye olmadan ve mesaj atmadan önce Forum Kurallarını okuyalım:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=54.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Türkiyede Futbol Nasıl Gelişir?  (Okunma sayısı 76455 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı major

• Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
    • kaanozaydin.com
Türkiyede Futbol Nasıl Gelişir?
« : Ekim 06, 2006, 10:55:56 »
Arkadaşlar sizce türkiyede fubol gelişir mi, gelirşicekse neler yapılmalıdır yada suan yapılanlar yeterli midir?...
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2006, 23:17:07 Gönderen: major »
Kaan ÖZAYDIN

Çevrimdışı G-Force

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Türkiyede Futbol Nasıl Gelişir?
« Yanıtla #1 : Ekim 06, 2006, 17:09:42 »
Ben gelişeceğini zannetmiyorum, yani tamam üniversitelerde oldukça kaliteli maçlar da oluyo sonuçta ama Türkiye'de amatör branşlara hiç katkı yapılmadığını biliyoruz. Futbol ve biraz basketbol dışında hiçbir yatırım yapılmıyor. Oysaki biraz Amerikan Futbolu gibi sporlara yatırım yapılsa gelişebilir. Gerçi Avrupa'da hiçbir ülkede yaygın olmadığını biliyoruz ama neden Türkiye'de olmasın.

Çevrimdışı major

• Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
    • kaanozaydin.com
« Yanıtla #2 : Ekim 06, 2006, 17:44:10 »
Gerçi Avrupa'da hiçbir ülkede yaygın olmadığını biliyoruz ama neden Türkiye'de olmasın.
almanya...  ;)
Kaan ÖZAYDIN

Çevrimdışı Emre YILMAZ

• Veteran
  • Oslo VIKINGS DL-FB player and U19Head and DL Coach
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: oslo vikings
« Yanıtla #3 : Ekim 08, 2006, 11:50:05 »
valla abilerim turkiyedeki futbolun gelısmesı için gerek li alt yapı olusturulması ve sponsorluk yasalarının genısletılmesı gereklı.Zira federasyon yazmıs ancka kulupler pekde yatgın deilmidir nedir.
Avrupada futbol gayet iyi durumda ,austria,almanya,italya,norveç,finland,isviçre. umarım daha fazla oyuncu yetısır kendılerını gelıstırır ve tryout larda kedılerını gosterebilirler.
"Olduğunuz yerde durarak ayağınızı sakatlamazsınız. Hızlandıkça ayağınıza birşey olmasının şansı artar ama biryerlere gitme şansınız da artar." Charles F. Ketterin

warriors_91

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : Ekim 14, 2006, 00:35:15 »
Türkiye de bu sporun gelişimi seyirci kitlenin oluşmasına da bağlıdır.Bu arada bu işi seyreden adamın bu oyunun kurallarını bilmesi zorunluluğu doğuyor.Yoksa genel yargı birbirine toslayan adamları geçemez.Kuralları öğrenmeli bu işin seyirci kitlesi bu da Türk halkını baz aldığımızda çok zor.Yabancı oldukları bir spor ama bir o kdar da ilğilerini çekecek bir spor; çünkü içinde güç,hız,zeka var.En öenmli önceliğimiz genç kitleye bu oyunun kurallarını öğretmek.
ondan sonra bu spor kalabalıklara hitap eder bu da basını ve reklamı beraberinde getirir.

Blitzburg

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Ekim 14, 2006, 03:37:12 »
Flag Football...
Baska yolu yok.bu spor bi sekilde temel bilginin ögrenilmesi gereken bir spor(´bir izleyici olarak)Orta ögretim veya liselerde Flag Football oynatilmali.en kolay yolu bu o izleyici kitlesini yaratmanin ...yoksa hersey türkiyede üniversiteye yeni baslamis ve önümuzdeki 4 yilini bi sekilde bu sporla birlikte gecirecek olan cocuktan ibaret kalacak.
Ve görsel basin...kurtlar vadisinden daha iyi is yapmazmi?

Çevrimdışı Weapon X

• Fly Eagles Fly
  • Rookie
  • *
  • ~B&B~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : Ekim 16, 2006, 12:14:28 »
Aslında dediğiniz gibi önce okullarda başlasa  gençler bu spor a merakla bağlanacağı kesin.. :)
Spor okullarında da eğitimi verilse talep olur diye düşünüyorum ben.. Birde Türk kanallarında da maçların verilmesi etkili olabilir.. ( NTV'nin NBA maçlarını vermesi, yorumlaması gibi..)

Kısaca biraz zor gözüksede olmayacak iş değildir.. :)

Berkan ER
Eagles FAN

Çevrimdışı Flash Gordon

• Philadelphia Eagles Fan
  • Key Player
  • **
  • Donovan McNabb
    • Profili Görüntüle
    • En İyi F1 Sitesi
« Yanıtla #7 : Ekim 16, 2006, 13:38:55 »
Bence bilindik illerimizin üniversitelerinde takımlar kurulur ise futbol gelişir.Bazılarında var ama bu sayının çokca olması lazım.

Çevrimdışı ike

• Aykut Bilir
  • Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : Kasım 13, 2006, 19:06:26 »
gelişime 2 yol var.. biri altyapı..liselerde flag ve ya direk futbol oynatarak..
diğeri.. reklam.. maçların tanıtımı.. seyirci çekilmesi seyircinin orda tutulması.. takımların sahaya çıkınca bi örnek olması (yani bi takımda rengarenk bi sürü adam olmaması) hakemlerin oyunu soğutmadan yönetmesi.. vs vs 2 de kırk tane oldu di mi..
Retired Player, Retired Referee etc.

Çevrimdışı ***58***

• Rookie
  • *
  • NOTHING COMPARES TO YOU
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : Kasım 13, 2006, 19:36:12 »
Öncelikle büyük futbol takımlarının GALATASARAY,FENERBAHÇE,BEŞİKTAŞ,ANKARAGÜCÜ gibi takımların amerikan futbolu şubesi kurmaları ve destek vermeleri gerekir böylece bu kulübün taraftarları ilgisi sonucu gelişme sağlanabilir.Düşünsenize GALATASARAY-FENERBAHÇE maçını ilgi olmazmı sizce.

Çevrimdışı ike

• Aykut Bilir
  • Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : Kasım 13, 2006, 23:21:51 »
profesyonel spor klüplerinin bu spora girmesi diğer sporlara girişleri gibi olacaktır. takımı kurar biraz yerli oyuncu alır üstüne yabancılarla doldurur ve kazanmaya oynar sadece..buda gelişim değil sadece gs-fb mücadelesi olur tribünlerde kavga çıkar gerginlik sahaya yansız sonuçta basına malzeme oluruz.. bence bu sporda nası reklam olursa olsun felsefesinden vazgeçmemiz lazım
Retired Player, Retired Referee etc.

Çevrimdışı BaRo24

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : Kasım 14, 2006, 10:26:35 »
hic bisey gerekLi degiL asLinda insanLarin sevmesi onemLi bu isi sonucta basketboL biLe cok fazLa iLgi gormezken macLari 4 saat suren naaptigi beLirsiz ( TR de kimse oyunun nasL oynandigini biLmiyor oyuncuLar ve iLgiLi kisiLer disinda ) kisiLeri izLemek ne kadar zevkLidir orasi mechuL...Amerika da bu en cok iLgi goren spor ama TR de 1,000 kisi geLse biLe iyi diye dusunuyorum...

Çevrimdışı 96

• BASKENT KNIGHTS
  • Franchise Player
  • TOLGA ONUK exKNIGHTS
    • Profili Görüntüle
    • Baskent Knights
« Yanıtla #12 : Kasım 14, 2006, 19:11:31 »
turkiyede bu spor nasil gelisir? Oncelikli olarak firsatlari olanaklari disarda aramak bir kenara, ilk olarak kendi icimize de bir bakmamiz gerektigini dusunuyorum... bazi nfltr.com yazarlarinin yazilarini bile okuduktan sonra acikcasi kendi kendime zor gelisir bu spor diyorum...

Sebebine gelince... Bizim oncelikle gorunusumuz, konusmalarimiz, ve her turlu tanitimlarimizla bu spora karsi duyulan kaliplasmis onyargiyi kaldirmamiz lazim. nasil? ornek vermek gerekirse az once bahsettgim yazar arkadaslar bile sitedeki yazilarinda "Evt tafl liginde stable bir performance sergileyen de bilmemne dive-flying cucumber zart zurt formation da all-going formeeysin ile wing-t uygulayan takimlar..hede hede....." seklinde disardan da, icerden de nerden bakarsan bak igrenc gozuken bir hava icindeler. Yani arkadaslar amerikan futbolu oynuorz die birbirimizle ingilizcemsi bir turkceyle mi konusmamiz lazim, bu ne perhiz bu ne lahana tursusu???

Daha biz bu terimleri mevkiileri oyun duzenlerini turkcelestirmedice hepsinin basinda kendi aramizda bile ingilizcemsi bir turkceyle konusmaya son vermedigimiz surece, disardan bakan en kulturlu adam bile "dogal olarak" bize ozenti bok yien amerikan koleji ayagi tayfasi olarak bakacaktir populerligimiz kendi aramizda kalacaktir... Bu onyargidan kurtulmamiz icin  kendimize ceki duzen vermeliyiz diye dusunuyorum... yakinda baskentin sayfasinda koklu bir degisiklige gidecegiz ve tum terimleri elimizden geldigince (amatorce) turkce kalip altina sokmaya calisacagiz.. Bu hem sporun gelismesi, hem bize disardan bakan insanlarin bize bu denli gicik kapmamasi hem de spora yeni baslayan adamlar icin " bana bah na burada duracan, sen defansif entsin..arkadasim simdi punt yapilacak sen ritornirsin.." tadindaki anlamsizliklari ortadan kaldirmak icin atilacak bir adim olacak...umarim diger takimlar ve camiadaki herkes de duyarli olmaya gayret ederler..

saygilar..
« Son Düzenleme: Kasım 22, 2006, 11:45:23 Gönderen: ryquelm »

Çevrimdışı major

• Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
    • kaanozaydin.com
« Yanıtla #13 : Kasım 14, 2006, 19:59:35 »
Sebebine gelince... Bizim oncelikle gorunusumuz, konusmalarimiz, ve her turlu tanitimlarimizla bu spora karsi duyulan kaliplasmis onyargiyi kaldirmamiz lazim. nasil? ornek vermek gerekirse az once bahsettgim yazar arkadaslar bile sitedeki yazilarinda "Evt tafl liginde stable bir performance sergileyen de bilmemne dive-flying cucumber zart zurt formation da all-going formeeysin ile wing-t uygulayan takimlar..hede hede....." seklinde disardan da, icerden de nerden bakarsan bak igrenc gozuken bir hava icindeler. Yani arkadaslar amerikan futbolu oynuorz die birbirimizle ingilizcemsi bir turkceyle mi konusmamiz lazim, bu ne perhiz bu ne lahana tursusu???

Daha biz bu terimleri mevkiileri oyun duzenlerini turkcelestirmedice hepsinin basinda kendi aramizda bile ingilizcemsi bir turkceyle konusmaya son vermedigimiz surece, disardan bakan en kulturlu adam bile "dogal olarak" bize ozenti bok yien amerikan koleji ayagi tayfasi olarak bakacaktir... Bu onyargidan kurtulmamiz icin once kendimize ceki duzen vermeliyiz diye dusunuyorum... yakinda baskentin sayfasinda koklu bir degisiklige gidecegiz ve tum terimleri elimizden geldigince (amatorce) turkce kalip altina sokmaya calisacagiz.. Bu hem sporun gelismesi, hem bize disardan bakan insanlarin bize bu denli gicik kapmamasi hem de spora yeni baslayan adamlar icin " bana bah na burada duracan, sen defansif entsin.." tadindaki anlamsizliklari ortadan kaldirmak icin atilacak bir adim olacak... umarim diger takimlar ve camiadaki herkes de duyarli olmaya gayret ederler..

terimleri türkçeleştirme konusunda haklısın ama takımın ismi -örnek veriyorum-  knights,tigers,rangers vs. olduktan sonra terimleri türkçeleştirsek pek bir şey değişir mi bilemiyorum dışardan bakan insanların bu denli gıcık kapmasının nedeni sadece terimlerle değil isimlerlede alakalı olabilir...
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2006, 20:03:40 Gönderen: major »
Kaan ÖZAYDIN

KeKeA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Kasım 15, 2006, 11:57:27 »
Haklısınız. Mümkün olduğunca Türkiye'de yaşadığımızı hatırlayıp, doğru terimleri kullanmaya çalışmalıyız. İstisnalar olacaktır elbette, ama ilk yazınızda belirttiginiz "dive flying-cucumber" ornekleri gibi durumları azaltmaya calismamiz lazım. Ancak bunu "insanlarin sempatisini toplamak icin" "onyargilarini kırmak icin" degil de, DOGRU OLAN BU OLDUGU İÇİN yapmamız gerektiğini ekleyeyim dedim. Turkiye'de oldugumuz, dilimiz turkce oldugu icin Turkce terimleri kullanalım. Yetmediği yerde istisnalar olur. Gicik olan olur, biz bunun bir spor oldugunu, ve Turk insanina da son derece uygun oldugunu, yuksek seviyede beceri isteyen bir spor oldugunu millete anlatabildigimiz surece, seveni gelir, spor populerlesebilecegi kadar populerlesir, begenmeyen de onumuze ot tikamaya devam eder, ki bu da normaldir...Bunu degistirmek zor.

Yabanci isimler dunyada kullanılan orneklerin tumu bu sekilde oldugu icin bu sekilde. Ben degismesi gerektigine inanmiyorum - her ne kadar biz artık Warriors'ı resmi olarak kullanmasak da - ancak eger degisecekse yine dogru olan bu oldugu icin yapilsin, insanlara sevdirmek icin degil...

Copyright © 2006 - 2013 NFLTR
SMF 2.0.2 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.549 saniyede 26 sorgu ile oluşturulmuştur