Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Forum Hakkında Soru-Sorunlarınız için:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=53.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: İstanbul Cavaliers - Gazi Warriors [1. Lig, Final Eşleşmesi]  (Okunma sayısı 23119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı omer91

• Veteran
    • Profili Görüntüle
Ynt: İstanbul Cavaliers - Gazi Warriors [1. Lig, Final Eşleşmesi]
« Yanıtla #30 : Mayıs 25, 2010, 14:23:53 »
Punt'ı bloklayan kişi dahil punter'a dokunamaz, aksi takdirde punt blokluyorum ayağına ne punterlar heba edilirdi...  ;)

Bu bizim kullandigimiz kural kitabindan mi?

http://www.youtube.com/watch?v=sZSG4SjqA38
bu pozisyonda son replayi izlerseniz punterin dizine net bir darbe var ama td veriliyor yine de.
Bizim kullandigimiz kural kitabi ne diyor birileri yazabilirse cok sevinirim
Ömer Sayıl

Bilgi Hunter
İstanbul Cavaliers
London Blitz

Yazdıklarım takımımı bağlayabilir de bağlamayabilir de.

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : Mayıs 25, 2010, 14:37:13 »
12 kişi huddle olayı defans içinde geçerlimi ... Defans huddle yapmadı yada yapmıyor nasıl olacak...

EFAF la bizdeki kural kitabı arasındaki farkler onumuzdeki sene nasıl ele alınacak... Bunlar onemli konular...
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı kutalp

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : Mayıs 25, 2010, 14:44:06 »
Bu bizim kullandigimiz kural kitabindan mi?

http://www.youtube.com/watch?v=sZSG4SjqA38
bu pozisyonda son replayi izlerseniz punterin dizine net bir darbe var ama td veriliyor yine de.
Bizim kullandigimiz kural kitabi ne diyor birileri yazabilirse cok sevinirim

bu enefel olduğu için sayılmaz  ;D
Spor, dostluk kardeşliktir.

Çevrimdışı lycantrophic

• Site Yazarı
  • Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : Mayıs 25, 2010, 14:58:49 »
http://en.allexperts.com/q/College-Football-2792/2008/11/Football-punting-rules-2.htm

Birebir maçtaki pozisyonla ilgili NCAA hakeminden yorum var. Kısaca dediği subjektif bir durum, hakem ne karar verirse o olur diyor. :) İki türlü de karar verilebilecek bir pozisyondu. Bir de eğer topu blokluyorsan punt esnasında sonrasında puntera çarparsan ceza olmuyor bu.
Murat Erdem - emekli futbolcu

Çevrimdışı mrcro58

• Key Player
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : Mayıs 25, 2010, 15:51:31 »
muratin yolladigi linkteki yazida cok net bi sekilde topa dokunan oyuncunun puntera dokunabilecegi yazio... guvenilir bi kaynakmi bilemicem ama kural kitabi olan birisi kurali yazarsa akillara soru isareti kalmaz sanirsam...

Çevrimdışı Korper

• Key Player
  • **
  • Do your job
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : Mayıs 25, 2010, 16:12:06 »
NFL Kuralı bu:

A member of the receiving team may not run into or rough a kicker who kicks from behind his line unless contact is:

(a) Incidental to and after he had touched ball in flight.

(b) Caused by kicker’s own motions.

(c) Occurs during a quick kick, or a kick made after a run behind the line, or after kicker recovers a loose ball on the ground. Ball is loose when kicker muffs snap or snap hits ground.

(d) Defender is blocked into kicker.

The penalty for running into the kicker is 5 yards. For roughing the kicker: 15 yards, an automatic first down and disqualification if flagrant.

NCAA ya da EFAF ta ayni kural mı hakemler daha iyi bilir  :)
The "U"

Çevrimdışı lycantrophic

• Site Yazarı
  • Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : Mayıs 25, 2010, 16:42:36 »
muratin yolladigi linkteki yazida cok net bi sekilde topa dokunan oyuncunun puntera dokunabilecegi yazio... guvenilir bi kaynakmi bilemicem ama kural kitabi olan birisi kurali yazarsa akillara soru isareti kalmaz sanirsam...

Kural açık biçimde o, bana güven.  :-*
Murat Erdem - emekli futbolcu

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : Mayıs 25, 2010, 18:57:18 »
http://en.allexperts.com/q/College-Football-2792/2008/11/Football-punting-rules-2.htm

Birebir maçtaki pozisyonla ilgili NCAA hakeminden yorum var. Kısaca dediği subjektif bir durum, hakem ne karar verirse o olur diyor. :) İki türlü de karar verilebilecek bir pozisyondu. Bir de eğer topu blokluyorsan punt esnasında sonrasında puntera çarparsan ceza olmuyor bu.

Punt yapmasına izin vermeyecek kadar yakınsan bloklasanda faul olur... Ama puntu vurdu topu blokladın sonra dokundun faul olmaz... yanı topu bloklayacagım diye adama dalamazsın...

Bide İllegal kick kuralı ile ilgili bilgi istiyorum.... Ben aradım bizim maçta atılan bayrakların sonucu olan illegal kicki anlatan bir kural bulamadım.... Ayrıca belirteyim pozisyonu hatırlamıyorum bile... Ve bir itirazım yok
« Son Düzenleme: Mayıs 25, 2010, 18:59:08 Gönderen: evre »
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı Guras48

• Franchise Player
  • Gürkan Aslan WARRİORS #48
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: GAZİ WARRIORS
« Yanıtla #38 : Mayıs 25, 2010, 19:39:01 »
Benim anlamadığım maçta basıma gelen rafing the punter mı yoksa başka birşeymi. Maçta başıma gelen olay defans oyuncularından sıyrıldıktan sonra topu elimden cıkardım topa vururken tackle yedim ve topa vurdum fakat  20 yard kadar yerden gitti ve top hücüma geçti.Bunun dogru kararı nedir ?
Gazi Warriors #48  (Defensive captain)

Çevrimdışı Ozan Yazıcı

• Administrator
  • Pro Bowler
  • finezza è per parrucchieri
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: n/a
« Yanıtla #39 : Mayıs 25, 2010, 20:07:59 »
Benim anlamadığım maçta basıma gelen rafing the punter mı yoksa başka birşeymi. Maçta başıma gelen olay defans oyuncularından sıyrıldıktan sonra topu elimden cıkardım topa vururken tackle yedim ve topa vurdum fakat  20 yard kadar yerden gitti ve top hücüma geçti.Bunun dogru kararı nedir ?

öncelikle punt'ı bloklayan adam punter'a dokunabilir kısmı iyi anlaşılmalı, punt blokluyorum görüntüsü ile punter üzerine direk yapılan hamlelerde topla temas olsa dahi ceza uygulanır, bunu bir ncaa hakemi "You might not want cheap shots to a defenseless player" diyerek güzel açıklamıştı... Yani o kısımda olay biraz hakeme kalıyor, punt bloklama amacıyla bir hamle yapıldı ve punter'a temas mı oldu? yoksa punter'a vurmak için hamle yapılırken topa da mı temas oldu?  çok gerekli görülürse ve topa temas nedeniyle roughing the kicker verilmeyeceği düşünülürse "savunmasız oyuncuyu" sakatlamaya yönelik hareket nedeniyle personal foul ve hatta aşırı sertlik içermesi durumunda diskalifiye de verilebilir... bunları niye anlattım? topa dokununca roughing olmuyomuş diye önümüzdeki sene punter avına çıkan defans oyuncuları olmasın...  :P

ncaa kural kitabında tam olarak şöyle anlatılıyor...

"Roughing or Running Into Kicker or Holder
ARTICLE 4. a. When it is obvious that a scrimmage kick will be made, no
opponent shall run into or rough the kicker or the holder of a place kick
(A.R. 5-2-2-I and A.R. 9-1-4-I, III and VI).
1. Roughing is a personal foul that endangers the kicker or holder.
2. Running into the kicker or holder is a foul that occurs when the
kicker or holder is displaced from his kicking or holding position but
is not roughed (A.R. 9-1-4-II).
3. Incidental contact with a kicker or holder is not a foul.
4. The kicker and holder must be protected from injury, but contact
that occurs when or after a scrimmage kick has been touched is not
roughing or running into the kicker or holder.
5. The kicker’s protection under this rule ends:
(a) When he has had a reasonable time to regain his balance (A.R.
9-1-4-IV); or
(b) When he carries the ball outside the tackle box (Rule 2-34) before
kicking.
RULE 9-1 / CONDUCT OF PLAYE RS AND OTHERS SUBJECT TO RULES FR-121
6. A defensive player legally blocked into the kicker or holder by a
member of the kicking team is not exempt from fouls for running into
or roughing the kicker or holder. A defensive player illegally blocked
into the kicker or holder by a member of the kicking team is exempt
from fouls for running into or roughing the kicker or holder.
7. When a player, other than one who blocks a scrimmage kick, runs
into or roughs the kicker or holder, it is a foul.
8. When in question whether the foul is “running into’’ or “roughing,’’
the foul is “roughing.’’
PENALTY—Five yards from the previous spot for running into the
kicker or holder [S30]. 15 yards from the previous spot
and a first down for roughing the kicker or holder if the
first down is not in conflict with other rules [S38 and S30].
Flagrant offenders shall be disqualified [S47]."

gürkan sana gelince öncelikle roughing the kicker cezanın adı, senin durumun için: 5. The kicker’s protection under this rule ends:
(a) When he has had a reasonable time to regain his balance (A.R.
9-1-4-IV); or
(b) When he carries the ball outside the tackle box (Rule 2-34) before
kicking.

söz konusu, punt bloklanmasın rahat vurayım diye dışa doğru koşup tackle box'tan çıkmış olduğun için ceza uygulanmamış olabilir... sonuçta sahada olan ben olmadığım için tam olarak söylemem mümkün değil pozisyonu tribünden görmek farklı biraz...
AFAD

Çevrimdışı Guras48

• Franchise Player
  • Gürkan Aslan WARRİORS #48
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: GAZİ WARRIORS
« Yanıtla #40 : Mayıs 25, 2010, 21:26:41 »
Olay su sekilde gerçekleşti ... İlk yarıdada punt fake yapıp first aldık.ikinci yarıdaki bu punt oyununda rakibi geçtikten sonra punt hareketini gerçekleştirdim.Yani Topu elimden cıkardım vuracakken yerdeki destek ayagıma dogru tackle yedim.Sanırım bu punt oyununuda fake sandılar.Ama fake gibi bir amacım yoktu kesinlikle.Sonrasında topa dogru dürüst vuramadım zaten 20 yard falan yerden tin tin gitti :) olay tamamen bundan ibaret.

Bunu buraya yazmamdaki amaç sakın yanlış anlaşılmasın.Cavsin galibiyetine gölge düşürmek gibi bir amacım yok.Onlar galibiyeti sonuna kadar hakettiler.Amacım sadece dogru olan kuralı ögrenmektir.

Ayrıca saha içinde hakemlerle diyaloğumuda anlatayım.karar cavs lehine verilince Bogaziçi maçında başıma gelen örneği verdim Shot gun 10 yard arkama düştü gelen oyunculardan sıyrıldım ondan sonra punt vurdum dedim.Yanlış karar verilmiştir falan dediler :)

Neyse olduda bitti maşallah :)
Gazi Warriors #48  (Defensive captain)

Çevrimdışı Evre

• Evre Baltalı
  • Administrator
  • Pro Bowler
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : Mayıs 25, 2010, 23:26:50 »
oan ben hala ıllegal kıck olayına takıldım :)
Yüzmeye devam et...

Çevrimdışı HAKAN

• MENTER
  • Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : Mayıs 26, 2010, 09:51:48 »
12 kişi huddle olayı defans içinde geçerlimi ... Defans huddle yapmadı yada yapmıyor nasıl olacak...

EFAF la bizdeki kural kitabı arasındaki farkler onumuzdeki sene nasıl ele alınacak... Bunlar onemli konular...

Eğer defans huddle yapıyorsa kuraldışı oyuncu değiştirme cezası aynen uygulanabilir. Ancak huddle yapmıyorsa hücum takımı huddle dan ayrıldıktan sonra dizildi ve hücum takımı oyuna başlamaya hazır defans sahada hala 12 kişi ise oyunu durdurun şeklinde anlatıldı. Kuralın teferruatına çok fazla girmedim kafa karışmasın diye ama anlatılan kısım özetle bu.

Illegal kick de anladığım kadarıyla Gürkan ın pozisyonu için soruluyor ben pozisyonu görmediğim için anlatılanlar kadarıyla yorumum;

1- Gürkan topu tackle box olarak adlandırılan alanın dışına çıkardığı için roughing the kicker kuralı uygulanmıyor yani kicker korumasına sahip değil.

2- Anlatılan olayda benim bildiğim kick yapmasına engel bir durum yok. Kicker korumasına sahip olmaması kick yapmasını engelleyen bir durum değil.

Çok araştırmadım ancak kural kitabında ki illegal kick tanımı:

A scrimmage kick made when the kicker’s entire body is beyond the neutral zone is an illegal kick and a live-ball foul that causes the ball to become dead.

PENALTY—For an illegal kick beyond the neutral zone (live-ball foul): Five yards from the previous spot and loss of down
« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2010, 09:54:39 Gönderen: HAKAN »
Line is everything, line is team ...

C. Hakan Erkut

Yazdıklarımın herhangi bir takım ya da kurumla alakası yoktur. Tamamen kişisel  fikrimdir.

Çevrimdışı Ozan Yazıcı

• Administrator
  • Pro Bowler
  • finezza è per parrucchieri
    • Profili Görüntüle
  • TAFL Takımı: n/a
« Yanıtla #43 : Mayıs 26, 2010, 18:11:15 »
Evre, illegal kicking kararı verildiyse bence yanlış, scrimmage oyunlarında, top line of scrimmage'ı geçmediyse, el değiştirmediyse isterseniz, qb topu alır arkasındaki full back'e handoff verir, fullback motion'la gelen receiver'a topu iletir, receiver'da arkada bekleyen tail back'e toss attıktan sonra tail back punt yapar... illegal kick verilmez ancak topu alan oyuncunun punt yaparken tackle yemesi durumunda snap yapan oyuncunun 7 yard veya gerisinde dizilen ve direct snap alan yani kural kitabına göre bir scrimmage kickte bariz şekilde kicker olan bir oyuncu olmadığı için roughing/running into gibi korumalara sahip değildir... diye biliyorum ben...
AFAD

Çevrimdışı Onat

• Veteran
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : Mayıs 26, 2010, 18:39:15 »
Selamlar,

Polemik yaratmadan gördüğümü ve düşündüklerimi söylemeye çalışacağım.

Punt return için LOS' in bir hayli gerisinden geniş bir açıdan pozsiyonu izlediğimde şöyle bir görüntü oluşmuştu.

Punter arkadaş (Gazi #48) eline gelen topu bir nedenden dolayı (bence bloklanabilir endişesi ile) punt yapmak yerine, topla koşma hareketine geçti. En azından hareketi bu yöndeydi. Bu esnada onun koşu yapacağını düşünen defensive end ve corner back kendisinin koşu açısını kapattı, bu esnada punter arkadaş (bence koşamayacağını düşünerek) punt yapmaya karar verdi, ancak uygun pozisyonda olmadığı için kötü bir punt yaptı. Bu kötü punt o arkadaşa tackle için gelen defensive end tarafından bloklandı ve yerde sekerek ilerleyen top Cavs corner backinin ellerine geldi. O arkadaş tam topu alıp end zone hareketlendiği anda düdük çaldı, end zone girdi ama düdük çalmıştı. Karar da bilindiği gibi illegal punt cezası oldu.

Ben gözlemlediğimi aktarmak istedim, bence kısımları tamamiyle kişisel görüşümdür. Gazili arkadaş yanlış anlamasın.

Kararın (yine bence) illegal punt vs. değil, net bir şekilde punt block ve sonrasında TD olması gerekiyordu. Ben de illegal punt hangi durumlarda oluşuyor bunu samimi olarak söylüyorum bilmediğim için öğrenmek istiyorum. Konu hakkında birisi bizi aydınlatırsa çok sevinirim. 

Not : Bu arada Gazi Üniversitesi takımına finaldeki üstün mücadelesi ve maç sonrası centilmen ve samimi davranışlarından dolayı teşekkür ediyorum.
Selamlar

Onat

« Son Düzenleme: Mayıs 26, 2010, 18:40:27 Gönderen: Onat »
Onat
Istanbul AFK Cavaliers #24

Copyright © 2006 - 2018 NFLTR™
SMF 2.0.2 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.116 saniyede 34 sorgu ile oluşturulmuştur