Facebook Twitter

NFLTR Forum Sayfaları

Haberler: Forum Hakkında Soru-Sorunlarınız için:
http://www.nfltr.com/forum/index.php?topic=53.0
Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: NFLTR Podcast  (Okunma sayısı 43878 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mustafa Sayın

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: NFLTR Podcast
« Yanıtla #435 : Haziran 06, 2018, 15:14:13 »
Bir süredir yazmıyorum ama podcasti devamlı takip ediyorum. Bu Baker Mayfield' i  tesadüfen izlediğim Oklahoma derbisinde tanıdım. O maçta 598 yard pas atmıştı da ben de size 'tanıyor musunuz?' diye sormuştum. Siz de Görkem'in Kaan' a verdiği yanıt gibi ' O da kim lan? Hiç duymadık' tarzında bir yanıt verdiniz.  Duymadığınız adam draftte 1'in 1'i oldu .Ama önemli olan bundan sonrası.Tarih kaybolan 1'in 1 leri ile dolu. Sorum da bununla ilgili. Kimlerdir bu tarihte kaybolan 1' in 1 leri. Bilenler hafızasını tazeler, bilmeyenler öğrenmiş olur.Selamlar saygılar.

Çevrimdışı Gacemer

• Key Player
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #436 : Haziran 06, 2018, 17:08:16 »
Çok yeniyim, biraz okuyayım da aydınlanayım diyenler için Şikago'nun çocuğu Savaş Alpaslan'ın 2011'de kaleme aldığı şöyle de bir yazı var http://sporlocasi.blogspot.com/2011/11/amerikan-futbolu-ogrenelim.html... Bu sitede Hilmi'nin yazdıklarına ek olarak diyeyim de aforoz edilmeyeyim  :)
Bir Alex Smith değilim...49'ers.

Önder.

Çevrimdışı ontario

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #437 : Haziran 06, 2018, 18:50:29 »
Herkese merhaba,

Önder’in önceki yazdıklarına ilave olarak, benim de 40 yaş üstü tayfadan biri olarak NFL ile ilk tanışmam 92-93 yıllarındaki HBB (Nedense “Eyç bi bi”  şeklinde telaffuz ederlerdi) yayınları ile olmuştu. Maçları sunan kişinin ismi Devrim Akyıl’dı. Kendisinin adı sonraları borsa haberlerinde geçmişti sanırım. Yanında da Tarık adlı Amerikan aksanıyla konuşan bir eleman vardı diye hatırlıyorum ama onunla ilgili bir bilgim yok. Genel olarak maç anlatışları gayet başarılıydı.

Benim sorularım ise;

- Pas oyunlarının mesafesi hesaplanırken oyuna başlanan yarddan ne kadar ilerlendiğine bakılıyor ama bazen RB’e verilen çok kısa mesafeli bir pas uzun bir koşuyla devam edince, QB’nin pas istatistiği biraz da haksız yere şişiyor. Benim merak ettiğim, atılan pasların QB ile pası tutan adam arasındaki gerçek uzunluğu da ayrıca ölçülüyor mu? En azından takımlar kendileri için böyle bir istatistik tutuyor mu?

- LA Rams’in grubun favorisi olduğunda hemfikirsek, David Johnson sağlam dönerse ve Sam Bradford sakatlanmazsa Arizona Cardinals’ın NFC West’te playoff şansı var mı?

- Bundan sonra şehir değiştirecek ilk takım hangisi olur?

- Kansas City ve Seattle taraftarı dışında Hilmi’nin tabiriyle “kuduz” taraftarı olan takımlar hangileridir?

Herkese iyi haftalar,

Onur
Onur Aşar

Çevrimdışı ontario

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #438 : Haziran 12, 2018, 10:31:28 »
Selamlar,

Son podcastte Barış Manço'dan bahsedilmişken, hafta sonu bir müzik mağazasında longplay albümlere bakarken Barış Manço'nun bir albüm kapağındaki resmi dikkatimi çekti. ( http://www.hizliresimyukle.com/image/D5IAA )

Bilinçli bir tercih midir bilmiyorum ama rahmetlinin üzerindeki Joe Montana forması o dönem için gayet başarılı bir tercih olmuş. 

Medya nostaljileri içinde Kanal 6 bende HBB kadar bir iz bırakmamış ne yazık ki. Tek hatırladığım logodaki 6'nın ortasındaki göz ve Ahmet Özal'ın kanalı olduğu. 

Hilmi'nin "zor" vurgulu ifadeleri gayet dikkat çekiyor. Soru-cevap bölümünün giriş müziğinde de yer alan "İstanbul'a zor geldim, Moskova'ya nasıl gideyim?" repliğinden sonra bu haftaki "Yasemin Evcim'in kaydını zor buldum" cümlesinin de müziğe eklenmesi lazım.

Adetten olduğu üzere bir de soru sorayım: Batı gruplarındaki takımlar, doğudaki deplasman maçlarını kendi zaman dilimlerine göre sabah 10'da oynuyorlar. Bu durum onlar için ne kadar dezavantaj oluyordur? Örneğin Arizona Cardinals geçen sene 5 deplasman maçını (Lions, Colts, Eagles, Texans ve Redskins) bu saatte oynamış ve bu maçlardan sadece Colts maçını kazanabilmişler. Bir de Rams maçı Londra'da oynanmıştı. Neredeyse sezonun yarıya yakınında maçları sabah saatlerinde oynadıkları ve sezonu 8-8 bitirdikleri düşünüldüğünde bence biraz da bu fikstür yüzünden playoff u kaçırmışlar gibi görünüyor.   

Herkese iyi bayramlar, iyi tatiller.
Onur

Not: Kullandığım nick çocukken arkadaşlarımın adıma istinaden taktıkları bir lakap olup, Ankara'da yaşıyorum.

Onur Aşar

Çevrimdışı Hakan Yilmazkurt

• Franchise Player
  • keep BILLeving!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #439 : Haziran 13, 2018, 09:07:35 »
Merhabalar, bu sezon Andrew Luck ne yapar? Bu sekilde ciddi sakatlik donusu basarili olmaya devam eden qb'ler mi cogunlukta yoksa silinip gidenler mi?

Çevrimdışı mightend

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #440 : Haziran 15, 2018, 17:16:36 »
Selamlar,

oncelikle herkese nice bayramlara.

Yediginiz ictiginiz sizin olsun ( buyuk ihtimalle gormus ve yemissinizidir bizim mantinin daha buyugu ve bohca seklinde olan ve burada da hemen her muhitte restorani olan hinkal dedikleri yemegini yemediyseniz hazir oraya gitmisken deneyin derim) batumdan bahsedermisiniz biraz, bu yaz cilgin bir projem var, Buradan Turkiye'ye geze geze arabayla gelmeyi dusunuyorum ve 2-3 gun de Batuma ayirma gibi planim var, deger mi?

Vazgectim yemekleri nasildi ondan da bahsedermisiniz? Raki falan orada ucuz diyorlardi aklinizda bulunsun.

ayrica Freeman ile Koleman esprisi benim cok hosuma gitmisken kendi esprine bu kadar acimasizlik yapma bence :)

Adamdaki umuda hayran kaldim ve bu resmi profil resmime koydum, hadi ben bu umut tukenince bu resmi kaldiririm da, bu eleman kolu ne yapacak, afrikaya mi gonderecek!

http://www.hizliresimyukle.com/image/D5L6K gerci photoshop kokmuyor da degil!
« Son Düzenleme: Haziran 15, 2018, 17:17:31 Gönderen: mightend »
Baris Ekim

Çevrimdışı mightend

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #441 : Haziran 15, 2018, 17:46:24 »
Bir arkadas dunya kupasi ile ilgili soru sormus buraya gelip de seyretme durumunuz olmurmu diye, onunla ilgili olarak ben de 2-3 hafta once hazir yanimiza gelmisken bir maca gideyim diye bilet fiyatlarina bakmistim, soyleki bileti bedava verseler buyuk ihtimal gitmeyecegim macin bileti 200 $ civarindaydi, brezilya, almanya veya arjantini ciplak gozle izleyeyim dedigin mac bileti de 500 $ di bu dedilerim taban fiyatlar yani kale arkasi, sizleri bilmem gidermiydiniz ama ben salladim direk!

Hilmi finale giderdim falan deyince de bugun final macinin biletlerini merak ettim, kale arkasi 2700 $, acik 6000 $ buyur gel Hilmicim bizde kalirsin cunku duydugum kadariyla kupa surecinde hoteller ve gunubirlik kiraya verilen evlerin de fiyatlari ucmus durumda gunluk 500 $ dan baslayan fiyatlar varmis ;D

Ayrica yengeler tarfindan Hilmi Uruguay ben Rusyayi tuttugumuzdan 25 Haziranda ilk defa Hilmi ile rakip durumdayiz  :D
Baris Ekim

Çevrimdışı Hilmi

• Site Yazarı
  • Pro Bowler
  • Extrayı vermiyoruz beyler!!!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #442 : Haziran 16, 2018, 14:42:12 »
Ayrica yengeler tarfindan Hilmi Uruguay ben Rusyayi tuttugumuzdan 25 Haziranda ilk defa Hilmi ile rakip durumdayiz  :D

;D

Çevrimdışı mightend

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #443 : Haziran 18, 2018, 10:56:00 »
nedense benim aklimda Uruguay diye kalmis  ::) zaten sonradan dusundugumde daha onceden sahada rakip olarak oynamisizdir sanirim!
Baris Ekim

Çevrimdışı Vinegar Strokes

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #444 : Haziran 19, 2018, 14:16:06 »
Selamlar,

Zamanında NFL'e alternatif olarak NFL Europe ligi oynanmış zamanında  1991-2007 arası devam etmiş . İnternetten bakınca çok garip bir organizasyon olarak görünüyor ABD,Kanada,Almanya, İngiltere takımları oynuyordu. O zamanlar takip ediyor muydunuz nasıl bir organizasyondu?

İkinci olarak biraz goygoya girecek ama NFL Franchise ların futbol dünyasında karşılıklarını yapabilir misiniz? NBC'nin İngitere premier league reklamında eskiden çok iyiydi ve uzun zamandır şampiyonlukları yok diyince Liverpool'u Dallas Cowboys'a benzetmişlerdi. Avrupa futbolu veya ligimizn takımları da olabilir mesela Cleveland Browns'u memleketimin takımı Adanaspor'a benzetiyorum, lige çıktığında tüm şehir umutlanıyor ama oraya getiren hocanın kovulması (Engin İpekoğlu- Bill Bellichick) sonrası vizyonsuz yöneticilerin hatalı kararları sonrası iki takım da ligin dibine demir atıyor. bunu gibi benzetmeler yapabilir misiniz?

Bahsettiğim reklam filmi;

https://www.youtube.com/watch?v=6KeG_i8CWE8
« Son Düzenleme: Haziran 19, 2018, 14:21:25 Gönderen: Vinegar Strokes »

Çevrimdışı mightend

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #445 : Haziran 20, 2018, 18:17:20 »
Selamlar

hazir ortalik durgunken olu sezon sorularindan devam edelim  :D

nfl'in yeni kurali olan sahada milli mars calarken diz cokulmeyecek kurali sonucta Colin Kaepernick baslattigi icin bir oyuncu yuzunden degistirilen veya getirilen bir kural oldu diyebiliriz, eski bir nba takipcisi oldugumdan aklimda kalan kadariyla oneil'in pota altindaki ezici ustunlugunden dolayi adami biraz olsun dizginleyebilmek icin (bu arada ilk zamanlar foul atislari cok kotu oldugundan millet foul takdigi uyguluyordu ama adam calisip o atislarini da duzeltince durdurulamaz olmustu!) pota altindaki belli bir bolgede 3-4 saniyeden fazla duramama gibi bir kural gelmisti, bu sekilde bir oyuncunun ezici ustunlugunden dolayi veya farkli bir ilginclikten dolayi herhangi  bir kural degisikligi nfl de daha onceden oldumu?

Her bira icisimde Kaan'in bir podcastde dedigi cumle aklima gelir "biranin ilk yudumu ile son yudumu guzeldir" demisti, ilk yudum eyvallah benim de kabulum ama arkadas sonlara dogru isinmis ve de gazi kacmis... biranin nesi guzel geliyor; aciklamasini istiyorum ki ben o son yudumu genelde icemem!

Bu hafta cok goygoyladim Kusura bakmazsiniz umarim!

Selamlar&Sevgiler
« Son Düzenleme: Haziran 20, 2018, 18:20:00 Gönderen: mightend »
Baris Ekim

Çevrimdışı HereWeGo

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #446 : Haziran 22, 2018, 16:02:11 »
Tez isleri ile falan ugrasirken pek yazmaya vakit  bulamadim. Aslinda bunlari toplayip yazi yazsak da olur ama onu yazmaya vakit yok gibi. Onun icin ben son iki uc podcasttir topladigim birikmislerimi yazayim.

1-) TD pasi QB icin ne kadar reel bir istatistik?

Bana gore atilan TD pasi en skewed istatistik acik ara. Adam topu 1 yarda kadar pasla getirir sonra qb sneak yapar ya da ne bileyim rb'e verir. 0 TD pasi. O yuzden daha manali istatistikler istiyoruz. Mesela drive efficiency var, adjusted net yards per attempt var, air yards per attempt var bunlar qb'nin kalitesini ortaya koyan rakamlar bana gore. yoksa 30 td pasi atmak su demek bana, takim daha cok pas oynuyormus red zone da demek. ya da ayni sekilde mesela end zone da calinan pass interferencelar vesaire. Hatta onu gectim bir de goz testi var yani kosu oyunu calisinca nasil yapmis ya da kosu oyunu olmayinca ne olmus diye. Mesela gecen sene 5 haftalik bir sureci var Jacksonville'in. Blake Bortles mac basina 3 TD pasi atiyordu ve fantasy'de NFL'in en iyisi idi neden? Cunku kosu oyunlari iyi oldugu icin millet onu durdurmak adina ne play action yapsalar yiyiyordu sonra da Bortles bombos adamlara pas atiyordu. Peki Bortles cok mu iyi QB???? Yani QB'nin attigi TD pasi bir tek fantazideki sahibini ilgilendirir baska da onemi yoktur bir adamin kalitesinden bahsederken.

2-) NFC North'tan bahsederken bir Trubitzky gomme donemi yasandi podcastte. Ama cocuga haksizlik ediyorsunuz. Adamin antrenoru John Fox yani gecen senenin Jeff Fisher'i. Ya adamin ilk oynadigi mac adam sadece yazi ile yedi pas denemesinde bulunuyor. Tabi ki bu cocuk 20 TD pasi atmaz. Hatta Chicago maclarini izleyin gorursunuz. Rakip o kadar biliyor ki ilk iki down kosup ucuncu down pas atcaklarini. 2 down 8-9 box yapip uzerine 3. down sub package a geciyorlar. Sen de caylak QB'ne her pozisyon 3 ve 12 oyntirsan o cocuktan zaten hayir gelmez. Ki son 5 macta toparladi ve istatistiklerini de duzeltti azcik ama sezon basi cok bos oldugu icin ortalamalarda dusuk gorunuyor. Hele bir de bu sene Matt Nagy'nin gelmesi ile Andy Reid agacindan, RPO'li west coast ofansina donerlerse Trubitzky icin cok cok iyi bir sene olabilir. Bana sadece rakamlara bakilarak yapilmis yuzeysel yorum geldi.

3-) Drew Brees'in gecen sene en kotu sezonu dendi podcastte de tam tersi adam qb efficiency rakamlarinda ligin en iyilerinden (4.). Bir kere artik o eski kevgir defans yok Saints'te. Adam son 2017 oncesi 3 sezonda Alabama'nin defansindan daha kotu bir defans ile oynadi. Dogal olarak maclarda geriye dusuyorlardi sonra Brees bir sezonda 800'den fazla pas deniyordu ve 500 yard 30 TD oluyordu. Savunman iyi olunca daha dengeli ofans yapabildiler, yerine gore kostular yerinde pas attilar ve Brees toplamda gecen sene 600'den az pas denedi. Ama buna ragmen 4300 yard atti. Daha ne bekliyorsun ki. Efektif olarak cok daha iyi onceki senelerden. Ki hepsini gectim veteranligi ve presnap yaptigi ayarlamalarla bile zaten bu division'daki en iyi qb oluyor.

4-) Panthers Andrew Norwell'i kaybetti kesinlikle bahsedilmesi gereken ligin pozisyonunda en iyilerinden birisi idi. Dontari Poe'da etkili diyorsunuz da adamin pass rush'i yok. iki down oynat sonra kenara cek adami. Cam Newton'in ise 2016da Omuz sakatligi vardi, 2017de sezonunda da pasor baslattilar adami kosmayan cep qbsi gibi ama yemedi sonra yine kosturmaya basladilar. Zaten kostuktan sonra bir suru mac kazanip playoffa gittiler.

5-) Atlanta'nin defansif koordinatoru genc demissiniz de. O sadece isim. O takimin defans koordinatoru Dan Quinn kesinlikle. Hani nasil gecen sene Matt Lefleur'da gostermelik ofansif koordinatordu Rams'te ayni sekilde bu elemanda oyle. Gecen sene Beasley icin bir deney yaptilar adami OLB oynattilar adam cok dustu. Seneye tekrar DE pozisyonuna cekeceklermis sonrasinda eski 15.5 sacklik sezona doner belki. Takk McKinley'de sezonun buyuk kisminda sakatti ondan performansi dusuktu. Adam saglikliydi bir sey koyamadi gibi lanse edilmis duzelteyim.

Bir de Matt Ryan icin gecen sene kotuydu diyorsunuz da. Adamin yards per drive rakamlari NFL'in en iyisi. Bu da ne demek her drive'da 50-60 yard cok iyi geliyorlar ama red zone'da sikinti yasadilar demek. Ama cok bariz sebebi o da Sarkisian'in red zone'da ki yanlis play call'lari. Onu degistirirlerse takimin tekrar 2016'a donmemesi icin pek bir neden yok acikcasi.

6-) Winston'i da olduruyoruz da adam daha 24 yasinda. Baker Mayfield'ten bir yas buyuk. Daha cok genc. Gecen sene 3 maci kacirdi zaten iki macta da tamamen sakat olarak oynadi. Eger bu maclari cikartirsaniz zaten adamin her mac 300 yardi var.  Mac basina da 2 TD'i oluyor o zaman. Jameis iyi bir QB ama mental olarak hatalar yapiyor ve onlari duzelttigi zaman zaten hallolacak. Hilmi'nin Mike Evans yorumu icin de sadece talihsiz diyorum. Evans TE fiziginde olup, WR atletizminde bir adam.Hani tamam Brown, Jones ve OBJ'e 1. tier WR'lar derseniz Evans bunlarin hemen altinda yer alacak receiver'dir. Bir kere red zone'da cok aktif.

Ikincisi de bu Koetter Tampa'nin bas belasi. Adamlar Winston'i draft ettiler baktilar ilk sene gelisimi iyi demek ki ofansif koordinator bu isi biliyor dediler ve adami head coach yaptilar. ben head koc olarak hicbir sey gormedim koetter'dan insallah kovarlar yakin zamanda da takimin onu acilir.

Vernon Hargreaves'e de iyi CB denildigini duydum sanki. Adam baya bust. Ilk turdan secilmis ama adami outside'ta oynatamadilar iki sene ve simdi slota cektiler. Orada belki tutunur diye.

Son olarak Tampa'dan bagimsiz. Takim degerlendirirken koclara da bakmak gerektigini dusunuyorum. Sadece ofans defans gitmek pek makul degil.

« Son Düzenleme: Haziran 22, 2018, 16:05:04 Gönderen: HereWeGo »
Cihan Kaya

I do this for Aiur...

Çevrimdışı HereWeGo

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #447 : Haziran 25, 2018, 15:51:09 »
Sorudan cok yorumunuzu merak ettim. ATN podcastte world cup vs nfl karsilastirmasi yptilar. Ben yazayim sizde yorumlayin.

Ingiltere’yi Cowboys’a benzettiler cunku gereginden cok fazla press coverage’i oldugu icin. Ya da Bears’a benzettiler cunku insanlar simdiki hallerinden daha fazla gecmislerini konusuyor diye. Kesinlikle basinin cok konustugundogru ama ben Bearsi daha cok begendim.

Ispanyayi green bay’e benzettiler. En son 2010 da dunya kupasini aldi genelde talented choker bir takim olarak goruyorlar ki ispanya da hep onemli maclarda kaybetti 2010 da falan ama dynasty olmasi bekleniyordu bence de mantikli geldi bu benzetme.

Belcika’yi konustular bana gereksiz geldi. Ama onlari da Jacksonville e benzettiler herkes cok yetenekli ama New England’a kotu yenildiler. Antrenorleri cok iyi degil ya da maci kazanabilecek bir adamlari yok. Yani cok fikir yurutemedim buna ama ilginc.

Fransayi Steelers ya da Atlanta Falcons’in ofansina bahsettiler. Her sampiyonadan once en yetenekli takim ilan edilirler ama antrenorleri hep elestiri altindadir ve hic tepee oynayamazlar playoffta elenirler vs. bana cok manasiz gelmedi.

Almanya tabi ki Patriots oldu. Hem son sampiyon olmalari, makina gibi calismalari ve de yaninda Joachim Lowe’un takimdan onemli bir oyuncu ayrildiktan sonra alman liginin diplerinden bir oyuncu cikarmasini Belichickin kucuk slot receiverlari yildizlara cevirmesine benzettiler.

Son olarak amerika’yi konustular ve onu Cincinnati Bengals’a benzettiler. Cunku organizasyonda sikinti var antrenor/koordinator konusunda sikinti yasiyorlar. A J green gibi cok iyi bir yetenek var ama onu destekleyecek adamlar yok etrafinda. Bilmiyorum fena degil bence.

Sizin baska ekleyeceginiz var mi? Mesela Cleveland Browns’i araplara benzetsek fena olmaz heralde.
Cihan Kaya

I do this for Aiur...

Çevrimdışı HereWeGo

• Franchise Player
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #448 : Haziran 26, 2018, 16:23:23 »
David Carr'in QB siralamasini gordunuz mu bilmiyorum ama guzel sacmalamis.

http://www.nfl.com/news/story/0ap3000000938243/article/tom-brady-aaron-rodgers-lead-nfls-top-quarterbacks-for-2018?campaign=Twitter_atn

Tamam 1-3 heralde kimse tersini soylemez. Ama Derek Carr'i neden 4'e koyarsin ki. Kardes torpili heralde. 5 Wilson ok'im de Stafford 6 cok fazla. Cam Newton'a 9 demis mesela onu gectim Jimmy G 10. Cam pas atma konusunda sikintili, Jimmy G sadece 7 maca baslayip 12 TD'si olan bir adam. Ne iciyorsa bize de soylesin.

Bi de Roethlisberger'i ilk 10'a almamis cunku sey diyor eger Bell ve Brown olmasa Ben bu kadar iyi olamazdi diyor. Peki daha once Ben'in adam ettigi receiverlardan haberi var mi bu adamin.
Cihan Kaya

I do this for Aiur...

Çevrimdışı ontario

• Rookie
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #449 : Haziran 27, 2018, 11:40:44 »
Selamlar,

Alacağı muhtemel ceza sonrası Jameis Winston bu sezonu toparlayabilir mi? Sezon kötü geçerse Tampa Bay ondan vazgeçer mi? Ryan Tanehill ile birlikte franchise QB olarak son senelerini geçiriyor olabilirler mi?

Gene Steratore emekli olmuş ve CBS yayın ekibine katılmış. Calvin Johnson ve Dez Bryant vakalarındaki kararları ve bu seneki kağıtla yaptığı ölçüm ile hafızalarda yer etmişti. Bence NFL’in sahadaki en sempatik yüzlerinden biriydi? Ne dersiniz?

İyi haftalar,
Onur

Onur Aşar

Copyright © 2006 - 2018 NFLTR™
SMF 2.0.2 | SMF © 2011, Simple Machines
Bu sayfa 0.145 saniyede 33 sorgu ile oluşturulmuştur